_F6C1184

Veľký Kriváň – Malá Fatra

TRASA: Chata Vrátna (GPS: 49.208926, 19.042164), ZELENÁ Snilovské sedlo, ČERVENÁ Veľký Kriváň, ČERVENÁ Chleb, ČERVENÁ Poludňový grúň, zlta Chata Vrátna
DĹŽKA: 12km


Bez názvu-1


Malá Fatra je príjemné pohorie na turistiku, či už v letnom alebo zimnom období. My sme si naplánovali výlet na Veľký Kriváň koncom zimy, aby sme využili posledné chvíle plnohodnotnej zimnej atmosféry (aspoň na hrebeni).
Keďže sme šli aj prespať a počasie nám doprialo, druhý deň namiesto rýchleho úniku dolu sme zvolili príjemný okruh po hrebeni Malej Fatry a ten naozaj stojí za to!
Krásne výhľady a príjemne zvlnený terén dovoľuje užiť si prírodu naplno!


Výstup na Veľký Kriváň sme naplánovali tak aby sme stihli západ slnka na hrebeni. Na parkovisko pri chate Vrátna (čo je spodná časť kabínky) sme prišli až neskôr poobede s tým, že máme akurát čas ísť hore.
Tento plán nám prekazil dážď. Podľa predpovede sa ale malo v noci vyčasiť a preto sme nestratili nádej, dali si v aute pivko a vyrazili až pred zotmením.
Cestou hore sme si užívali hustú hmlu a ako padala noc, orientovali sme sa len vďaka káblom z lanovky.

_F6C1118
Keď sme prichádzali ku hornej stanici, akurát odchádzali poslední vlekári. Všade ostala tma a v hmle mi to pripomínalo atmosféru ako na morskom dne (aj keď som tam nikdy nebol 😀 ).
Všetko vyzeralo tak opusteno, obliehané mrazom (planktón), viditeľnosť minimálna a všetko sa nám v tme zjavilo až na poslednú chvíľu ako napr. naozajstný transformer!!! (ratrak)

_F6C1122
Od tohoto bodu nám už po niekoľký krát veľmi pomohla moderná technika a GPS v telefóne podľa ktorého sa dá držať značky aj v podmienkach, kedy nevidíte nič a idete na slepo do prázdna.

_F6C1130
V tejto pokročilej hodine sme už rátali každú minútu kedy sa vyčasí…
“už za 15min by to malo byť…už už už však noc má byť jasná…no ale už musí však hodinu malo byť jasno…tak snáď aspoň keď prídeme hore!”
Nakoniec sme úspešne trafili na vrchol. Fučal vietor a výhľad bol presne taký ako keby som sem dal čiernu fotku!
Našli sme si rovné miestečko a rozložili sa na spanie. Stále nie a nie sa vyčasiť ale vo vyhriatom spacáku plne naloženým s jedlom sa to už dalo zniesť. :)
Zaspával som s tým, že budík bol nastavený od 3 ráno na každú ďalšiu hodinu, nech mi nič neujde.
Bolo mi to nakoniec prd platné a vyčasilo sa našťastie aspoň tesne pred východom slnka a to tak, že behom sekundy!

_F6C1133
_F6C1134
Spoluputovník Marek vstal tesne po mne keď som ho vystrašil že nestíha východ. :)
Sledovali sme ako sa rútia ľudia po hrebeni aby stihli aj oni východ slnka nafotiť z našej obývačky.

_F6C1140
_F6C1165
_F6C1181
_F6C1184
_F6C1194
[Group 1]-_F6C1197__F6C1201-5 images
_F6C1210
Užívali sme si slnečné chvíle v bezvetrí. Takéto počasie je naozaj vzácne a vtedy sa nikomu nechce domov.
Preto sme si aj my zvolili ďalej cestu po hrebeni, aj keď k autu sme to mali len kúsok dolu.

_F6C1243
_F6C1230
_F6C1249
_F6C1273
Krásne a víkendové počasie každou hodinou lákalo viac a viac ľudí a ani sme sa tomu nečudovali. Tesne poobede to vyzeralo tak, ako keby na každý vrchol chodila samostatná lanovka!
Fotili sme o sto6 a samozrejme najviac kráľa Malej Fatry, Veľký Rozsutec. Na ten je krásny výhľad už od Chlebu a tým ako sa stále menilo počasie sa nedalo odolať, však radšej mať z čoho vyberať.

_F6C1258
_F6C1254
_F6C1260
_F6C1266
_F6C1279
Putovanie po hrebeni bolo čarovné, počasie kľudné a napriek tomu každú chvíľu sa niečo zmenilo.
Na nasledujúcej fotke som zdokumentoval celý náš okruh…tu sme si na chvíľu sadli a chytali posledné slnečné lúče pred zostupom na chatu pod Poludňovým grúňom.

_F6C1297
Cesta z hrebeňa dolu je celkom strmá a zdĺhavá. V lete je to boj, či už hore alebo unavený dolu…to si nenavyberáte. Našťastie v zime keď je sneh je možnosť zjazdiť ju! Niekto na lyžiach, niekto na snowboarde a niekto nemá nič a tak sa hodí na zem tak ako je a šmýka sa dolu! 😀
Ľudia sa na mňa neveriacky dívali a hľadali niečo na čom idem. Ale väčšinou sa dobre bavili ako ma videli ísť pomerne rýchlo zvláštnym štýlom dolu a ešte aj s foťákom v ruke. 😀
Došmýkal som sa skoro až ku chate kde už po snehu ostal len mokrý fľak. Rozložili sme sa na slnku a dali si teplú polievku a zbytky čo ostali v ruksakoch.

_F6C1315
_F6C1317
_F6C1314
Od chaty pod grúňom na chatu Vrátna to už bol úplne iný výlet. Toľko blata, že aj by nás vyzulo keby sme neboli dobre zaviazaní a teplota aspoň o 10°C inde. Proste JAR! :)

_F6C1322
_F6C1323

Ďalšia TRAMPERINA je za nami!

KEĎ SA VÁM NAŠE VÝLETY PÁČIA URČITE ZDIEĽAJTE ĎALEJ A SLEDUJTE KAM NÁS NOHY ZAVEDÚ NABUDÚCE!

https://www.facebook.com/tramper.sk/
https://www.facebook.com/MarekKikinderphotography/

Pridaj komentár