_F6C8210

Mrazivý SLOVENSKÝ RAJ


Slovenský raj  sme navštívili po prvý krát v zimnom období, a hneď sme si vybrali najmrazivejší víkend v tomto roku (zatiaľ) ! V sobotu ráno sme vyrazili zo západného Slovenska kde v Bratislave bolo -17°C a v Telgárte nám “nakusnuté jablko” ukazovalo -23°C. Keďže počasie sa malo pokaziť a skoro celý víkend malo byť pod mrakom, usúdili sme že ísť sa pozrieť do roklín na zamrznuté vodopády bude príjemnejšie ako byť na hrebeni hôr v hmle.

1deň sme prešli klasiku každého návštevníka Slovenského Raja a to Suchú Belú,
2deň sme sa prešli po zamrznutom Hornáde


TRASA
ZELENÁ Podlesok (GPS: 48.965802, 20.385749)  ZELENÁ Suchá Belá

DĹŽKA/PREVÝŠENIE: 4km/414m(545-959m.n.m.)
ČAS TÚRY: 2hod./1hod. späť
NÁROČNOSŤSTREDNE ŤAŽKÁ(v letných mesiacoch je ľahká aj pre rodiny s deťmi)

_F6C8068


Na parkovisko v Podlesku sme po dlhej ceste prišli tesne pred obedom. Ešte nám svietilo slniečko a s poza skla v aute to vyzeralo na krátke tričko :) iba pohľad na teplomer nás vyvádzal z omylu. Okolo obeda bolo stále pod -10°C.

_F6C8072
Sami sme ešte presne nemali naplánované kam povedú naše kroky a tak sme sa postavili pred veľkú mapu, ktorá každého privíta pri vstupe do RAJA.
Rozhodli sme sa pre klasiku (Suchá Belá). Niekoľko krát sme už tade šli cez leto, tak sme boli zvedaví ako roklina vyzerá v zime.

Bez názvu1
Pri vstupe nás najprv zaskočilo že nikto nevyberá vstupné ako cez leto, keď sa miestami tvoria rady ako v potravinách a potom sme boli ešte upozornení že ľad sa šmýka! :)
Zaujali sme voči tomu vlastný postoj a už sme sa tešili na ľadopády!

Bez názvu2
_F6C8105
_F6C8126
_F6C8128
_F6C8132
Po ceste nám trochu prišlo ľúto že nebolo viac snehu (vyzeralo by to krajšie). O to viac srandy sme si užili na ľade…hlavne keď sme sa mali vyštverať niekam po zľadovatených kameňoch. Pár krát sme sa aj pošmýkali po zadkoch, alebo to skončilo len vtipnými tanečkami.
Celú cestu to vyzeralo že v rokline nieje moc ľudí a skôr sa všetci išli korčuľovať na Hornád.
Prvý Misový vodopád nás vyviedol z omylu…ako sme s prekvapením zistili, bol ochočený skobami a lanami a každú chvíľu ho okopával nejaký horolezec…

_F6C8136
_F6C8137
_F6C8139
_F6C8146
Najkrajšie vyzerali práve tie miesta ktoré si v lete poriadne nevšimnete lebo cez ne ani voda moc netečie. Cez leto sú teda nezaujímavé, no v zime je to úplne naopak.
Zaujímavé boli aj cencúle v každej malej jaskynke, ktoré sa tvorili kvôli neustálemu presakovaniu vody z hornín (aj pri takýchto silných mrazoch).

 

Stitched Panorama

_F6C8160
_F6C8159
V týchto miestach ma napadla jedna zaujímavá vec!
Do teraz som mal staršiu obyčajnú zimnú bundu a bolo mi v nej väčšinou pocitovo nedobre (teplo, zima, vlhko…). Na tomto výlete som si prvý krát vyskúšal aké to je mať páperku :) .
Zrazu som si uvedomil že po hodine v mrazoch, (keď som striedal rýchlu chôdzu s postávaním za foťákom) že mi je úplne ideále :) .
Pousmial som sa že na tom naozaj niečo je, keď to väčšina ľudí v zime na horách nosí :)


Posledné ľadopády a posledné kúsky roklín boli podľa mňa najkrajšie, ale samozrejme všetko čo sa dalo liezť bolo plné horolezcov!

_F6C8203
_F6C8209
_F6C8224
_F6C8210
_F6C8425
_F6C8230
Ako sme už prešli všetkými rebríkmi a videli všetky krásy Suchej Belej, na jednom rázcestí sme si skrátili trasu a po betónovej ceste sme sa vracali späť do Podlesku.
Po ceste sme sa vytešovali z hojného počtu srnčích kamarátov.
Naozaj na každom kúsku niečo utekalo cez les. Z toho mala veľkú radosť hlavne Janka ktorá by si takú srnku najradšej aj domov zobrala!
Nakoniec sme ešte mali dosť času a energie, tak sme sa zbehli pozrieť na neďaleký Spišský hrad. Potom nemohla chýbať cesnačka a čapované pivko na dobru noc :)


TRASAImage.aspx Podlesok (GPS: 48.965802, 20.385749)  Image.aspx Suchá Belá
DĹŽKA/PREVÝŠENIE: 5km/ROVINKA :) (545-515m.n.m.)
ČAS TÚRY: 2hod.
NÁROČNOSŤĽAHKÁ(rodinný výlet)

_F6C8068.


Na druhý deň sme si dali naozaj pohodovú prechádzku po Hornáde. Až sme si robili srandu, že množstvom ľudí a náročnosťou trasy skôr pripomínalo nákupné centrum cez týždeň.
Po ceste z Podlesku sme sa len čudovali ako sú niektorí ľudia ľahostajní a dobre že svoje autá neparkovali až na rieke…!
Čo už, keď to terén umožnil niektorí išli naozaj až kam sa dalo.

_F6C8511
Zaujímavé bolo pozerať sa na rebríky a stupačky popri rieke. Cez leto je táto cesta kľukatá ale po ľade to vyzerá úplne inak.

_F6C8539
_F6C8572
Niektoré úseky však nezamŕzajú asi nikdy! Preto niekedy bolo nutné prejsť po brehu, alebo odvážnejší skúšali koľko sa dá…
Aj Janke sa podarilo jednou nohou vyskúšať mrazivú vodu.
Našťastie nič vážne len chvíľková panika, že jej noha odmrzne, čo sa samozrejme nestalo a mali sme to len kúsok k autu :)

_F6C8504

Stitched Panorama

_F6C8549

Tento malí vtáčik sa s radosťou pred nami hádzal do vody a chytal niečo pod zub. Zjavne mu turisti už moc neprekážajú a mohli sme k nemu prísť na pár krokov!
Asi si bol vedomý že do vody kvôli nemu neskočím 😀

_F6C8547
A keď nám na chvíľku vyšlo slnko tak sme si spravili aj pózerskú minutku!

_F6C8578
_F6C8570


Putovanie po raji sme týmto ukončili!
Teraz z vlastnej skúsenosti viem že aj v zime má Slovenský Raj svoje čaro, ale určite sa sem budem radšej vracať v obdobiach keď v roklinách žblnkocú potoky a hučia vodopády, a na stromoch šuštia listy!

_F6C8433


!!! BONUS NA ZÁVER !!!
V útrobách nášho pojazdného príbytku sa nájde všeličo :)

U4__Pf


Keď sa vám príspevok páči, podporte nás zdieľaním na sociálnej sieti! 😉

Pridaj komentár