Stitched Panorama

Západné Tatry – Zimný Baranec (2184m.n.m.)


Moja prvá noc na snehu pod holým nebom na Baranci!


TRASA: (ŽLTA ZNAČKA) Západné Tatry-Žiarska dolina (GPS: 49.144712, 19.700129), Odbočka na Baranec, Holý vrch, BARANEC(2184m.n.m.)
DĹŽKA/PREVÝŠENIE: 6km/1164m(920-2184m.n.m.)
ČAS TÚRY: 4hod. na vrchol – 3hod. dolu

dsfsdfsf


Tento výlet mi vznikol v hlave hneď ako prišiel môj prvý zimný spacák. Bol som celý bez seba ísť ho hneď vyskúšať a tak odjazd na seba nenechal dlho čakať! Som zvyknutý ísť aj sám, ale skúsil som rozšíriť tento nápad ďalej a nakoniec sme sa zozbierali až piati (Jakub, Peťo, 3x Marek) čo bola skvelá partička akurát do auta :). Celú cestu z Bratislavy bolo pochmúrne počasie…náladu nám ale zlepšil prechod cez Donovaly kde sa nám ukázala krásna, slnkom prehriata krajina nad inverznou oblačnosťou!


Cestu na Baranec sme začali na parkovisku pod Žiarskou chatou (platenom 2€ na deň). Naložili sme na seba ťažké batohy (ten môj + karimatka a spacák okolo 17kg) a hurá nad oblaky!
HNEĎ Z PARKOVISKA VEDIE ŽLTÁ ZNAČKA AŽ NA VRCHOL!
Začiatok bol ešte v jemnom opare. Vytvárali sa úžasné svetelné lúče cez les čo ma dosť potešilo a naštartovalo na výstup! :)

_F6C3111

Prvá štvrtina cesty sa kľukatila príjemným stúpaním cez les. Keď prídete asi po pól hodine na veľkú križovatku zvážnic, dobre si pozrite odkiaľ ste prišli a kam idete! Pri ceste späť to nie je moc dobre označené a prvý krát keď sme tade šli po tme len s čelovkami, chvíľu nám trvalo nájsť chodník dolu.

_F6C3122

Ako sme stúpali vyššie stále viac sme si užívali krásne inverzné počasie…keď všetky mestá boli zahalené bielou perinou a my sme videli len pásy pohorí nad ňou.

Bez názvu1
_F6C3137

Vyrazili sme na zimné obdobie pomerne neskoro a západ slnka nás zastihol ešte v pásme kosodreviny. Keďže snehu moc nebolo musel som improvizovať a nájsť si kúsok volného miesta medzi halúzkami kosodreviny aby som mal dobrý výhľad.

_F6C3153

Na chvíľu zastal čas…všetci sme ostali na mieste, fotili a pozerali sa kým slnko zapadne za Nízke Tatry. Pozorovať západy a východy slnka je vždy krásne! Trvá to len pár minút a pred vašimi očami sa prestrieda deň a noc.

_F6C3166

_F6C3180
Bez názvu2

Po západe slnka sa začalo rýchlo ochladzovať a primŕzať. Ako sme sa dostávali na otvorený vyfúkaný hrebeň, vrchná zmrznutá škrupina tvorila miestami peknú prírodnú šmykľavku. Odporúčam na takéto výstupy mať, alebo si požičať za pár € v outdoorových obchodoch mačky! Naozaj vám uľahčia trápenie a možno aj zachránia život v klzkom teréne!

_F6C3218

Na vrchol sme vyšli pohodovým tempom zhruba za 4 hodiny. Chvíľu sme sa rozhliadali a užívali si pocit že už sme na mieste, potom sme začali vymýšľať kde sa zložíme na noc. Jeden člen výpravy mal so sebou lopatu, ktorá nám v miernom severnom vetre veľmi dobre poslúžila na vykopanie úkrytu v záveji na vrchole Baranca. Teplota sa pohybovala najprv okolo -5°C + nepríjemný vietor! V takomto počasí sme sa predbiehali kto skôr zoberie lopatu a bude môcť kopať aby sa zahrial.

Bez názvu3

Kým sme sa všetci pri lopate prestriedali, úkryt bol na svete a naozaj veľmi dobre vymyslený…aj s krytom hlavy! :)Rozbalili sme karimatky a spacáky a zaslúžene jedli, pili a užívali kúsok vytvoreného bezvetria!

_F6C3232

Nad ránom okolo 2:00 vietor ustal. To bolo zistenie ktoré ma vyhnalo okamžite von z teplého spacáku! Naobliekal som si na seba studené oblečenie a zmrznuté boty, čo naozaj nebolo najpríjemnejšie… Ostatný členovia výpravy spokojne zarezávali a nevadilo im ani že som na nich svietil svetlom. :) Od vtedy som sa túlal po hrebeni, fotil a užíval si tú atmosféru hôr, ticha a noci ktorú nezažijete hocikde.  Až tesne pred východom slnka som si ešte na chvíľu ľahol a pozoroval okolie z tepla.

Stitched Panorama

Stitched Panorama

_F6C3304

Východ slnka si kamoši užili v neuveriteľnom štýle, keď vytiahli víno a sklenené poháre na stopke! Veľký páni!!! 😀

_F6C3311

Ja som sa na chvíľu vzdialil a hľadal zaujímavé pohľady s vychádzajúcim slnkom.

Stitched Panorama

_F6C3348

_F6C3366
_F6C3364

Keď už som mal nafotené dosť vrátil som sa na vrch Baranca za ostatnými. Chvíľu sme si ešte vychutnávali prvé hrejivé lúče slnka (to sme ešte netušili aké teplo bude o pár hodín :) ), pojedli a popili čo sa dalo nech nenosíme zbytočne veľa späť a pomaly začali baliť a upratovať po sebe.

_F6C3365

Pred odchodom ešte nechýbala tímová foto pri betónovom stĺpe Baranca, chlapci sa vybláznili na zľadovatej severnej strane kopca. Natrénovali prácu s čakanom a keď už hrozilo že by to niektorý radšej zošmýkali až do doliny tak sme nasadili radšej mačky a zavelili na zostup južným svahom kde slnko naberalo na sile.

_F6C3384

_F6C3392

_F6C3427

Inverzia v doline sa po celý čas vôbec nepohla. Začalo ma napadať aký rozdiel bol medzi ľudmi v doline a nami. My sme mali pár hodín po východe slnka vo výške 2000m.n.m. na teplomery 16°C a opaľovali sme sa, zatiaľ čo ľudia v doline mali 2°C a mrholilo im do tváre…a to celé dva dni!

_F6C3460

_F6C3459

 


Celý tento výlet nám dopadol až neuveriteľne dobre, užili sme si sneh, slnko aj hviezdy a na konci každý mohol len skonštatovať, že lepšie počasie už skoro ani nemohlo byť.

S týmto konštatovaním sa s vami lúčim a som nadšený a naladený na ďalšie takéto výjazdy!

Zdieľajte, lajkujte, komentujte, nechajte sa inšpirovať pre vaše výlety!

Majte sa najlepšie ako viete zatiaľ! :)

2 thoughts on “Západné Tatry – Zimný Baranec (2184m.n.m.)

  1. Marek velmi velky obdiv tebe aj tvojim kolegom. Malo kto vie tak to z dokumentovat krasu nasich hor. Skvely napad uz sa tesime nadalsie. Prajem vela uspechov aj bezpecnych vystupov aj zostupov. Tesime sa nadalsie tie to akcie z domova obyvacky.Co verim ze ste sa pritom nadreli ale zato to stoji urcite. dole.

Pridaj komentár